Site News

01.03.10: Nowa lokalizacja Olsztyn ul. Niepodległości 53/55

22-23.10.09: Udział w IV Zjeździe Polskiego towarzystwa Biofeedback i Psychofizjologii Stosowanej

01.10.07: Oficjalne otwarcie Gabinetu EEG i Biofeedback.

Links

EEG czyli Elektroencefalogram:

Komórki mózgowe komunikują się przy pomocy impulsów elektrycznych o niewielkim napięciu i natężeniu. Badanie EEG polega na umieszczeniu elektrod na skórze głowy w wielu regionach aby wykrywać i rejestrować impulsy elektryczne mózgu. Przy pomocy tego badania można wykryć niektóre zaburzenia, poprzez analizę fal mózgowych.

Badanie:

Aparat EEG

Badanie jest przeprowadzane przez wyspecjalizowanych techników EEG w specjalnym pomieszczeniu. Pacjent leży na leżance lub rozkładanym krześle. Umieszczanych jest od 16 do 25 metalowych elektrod (w kształcie dysku) w wielu miejscach na skórze głowy pacjenta. Elektrody są utrzymywane przy pomocy klejącej pasty. Elektrody są połączone kablami ze wzmacniaczem i urządzeniem nagrywającym (np. specjalistycznym komputerem). Urządzenie nagrywające przetwarza impulsy elektryczne na serię linii falistych, które są następnie rejestrowane. Pacjent powinien leżeć nieruchomo, ponieważ wszelki ruch może spowodować zaburzenia zapisu. Pacjent może być poproszony o wykonanie podczas badania pewnych czynności, takich jak:
-> próba otwierania i zamykania oczu,
-> hiperwentylacja 3-4 minutowa (30-40 głębokich oddechów na minutę),
-> fotostymulacja - działanie błysków świetlnych o różnej częstotliwości
(w czasie tego badania pacjent ma oczy zamknięte),
-> sen fizjologiczny (badanie we śnie),
-> podawanie środków farmakologicznych - stosowane są rzadziej.

Przygotowanie do badania:

Powinno się umyć włosy dzień przed badaniem. Nie wolno używać olejków, sprayów, lakierów ani żelów do włosów przed badaniem. Lekarz prowadzący może poprosić o wstrzymanie się od przyjmowania niektórych leków. Należy powstrzymać się od spożywania wszelkich pokarmów zawierających kofeinę (kawa, Coca-Cola, mocna herbata) co najmniej 8 godzin przed badaniem. Przed badaniem zjeść posiłek ( nie wykonuje się badania nadczczo). Czasami jest konieczne spanie podczas badania, albo pacjent może być poproszony o skrócenie snu w noc przed badaniem. Nic dodatkowego się nie odczuwa podczas badania. Jeżeli cierpisz na padaczkę, migające światła lub intensywne oddychanie mogą spowodować napad choroby. Obsługa obecna podczas badania jest przeszkolona na wypadek gdyby atak się wydarzył.

Informacje, które należy zgłosić wykonującemu badanie:

Przed badaniem: Aktualnie przyjmowane leki.
W czasie badania: Wszelkie nagłe dolegliwości (np. bóle głowy, zawroty, senność).

Czemu służy badanie?

Badanie EEG ułatwia różnicowanie schorzeń czynnościowych i organicznych mózgu. W wielu schorzeniach mózgu badanie pozwala umiejscowić proces chorobowy w określonej okolicy. Szczególnie istotne znaczenie ma badanie EEG u pacjentów z napadami padaczkowymi, w przebiegu zapalenia mózgu, po urazie czaszkowym oraz dla różnicowania śpiączek. Badanie to jest metodą pomocniczą w ocenie stanu pacjentów z guzami mózgu i naczyniopochodnym uszkodzeniem mózgu (po udarach mózgowych). W niektórych przypadkach ta metoda badania służy do monitorowania pracy mózgu np. pacjentów z licznymi napadami padaczkowymi, w trakcie operacji na tętnicy szyjnej lub sercu, a także dla oceny zaburzeń snu.

Wyniki:

Wynik przekazywany jest w formie opisu, dokonanego przez wyspecjalizowanego lekarza. Wyniki prawidłowe: fale mózgowe mają prawidłową częstotliwość, amplitudę i cechy.
EEG jest wykorzystywane do pomocy w diagnostyce i określaniu typu następujących schorzeń:
-> padaczki
-> stanu splątania
-> urazów głowy
-> guzów mózgu
-> zakażeń
-> chorób zwyrodnieniowych
-> zaburzeń metabolicznych wpływających na mózg
-> zaburzenia snu -> zaburzenia świadomości
-> potwierdzenia śmierci mózgu u pacjentów w śpiączce
Badanie nie jest stosowane do "czytania myśli", oceny inteligencji, diagnostyki chorób psychicznych.

Czas:

Badanie trwa kilkadziesiąt minut.

Możliwe powikłania po badaniu:

Brak powikłań.
Badanie może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.